Czy kota trzeba kąpać?

blog_2

Niestety każdy właściciel kotów wie, jak bardzo nienawidzą one wody, a sama myśl o kąpieli przyprawia je o srogie stroszenie sierści. Zdarza się jednak tak, że kąpiel naszego zwierzaka jest wręcz koniecznością i biedny kociak będzie musiał jakoś przez to przebrnąć. Na szczęście jako dzielni opiekunowie, może pomóc mu przejść przez to traumatyczne doświadczenie.

Zdecydowana większość sierściuchów nie lubi wody, a wręcz się jej boi. Wynika to choćby z tego, że nie jest to dla nich naturalne środowisko, a sama kąpiel jest dla nich przeżyciem mocno stresującym. Nie ma sensu więc kąpać kotów zbyt często.

Kiedy nie ma wyjścia
Koty to zwierzęta, które doskonale potrafią zadbać o swoją sierść, bez pomocy osób trzecich. Zbyt częste kąpiele mogą być dla nich wręcz groźne, ponieważ pozbawiają je niezbędnego tłuszczu z ich futra. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy kąpiel jest mocno wskazana i zwyczajnie trzeba umyć kotka, aby pozbyć się ciężkiego zabrudzenia lub fetoru. Taka kąpiel zatem, kota będzie miała głównie na celu oczyszczenie sierści z brudu, którego kot sam nie jest w stanie usunąć.

Metoda leczenia
Kąpiel warto jednak brać nie tylko ze względu na czystość, ale i zdrowie. Niestety kociaki są regularnie atakowane przez pchły lub choroby skórne, a kąpiel pomaga pozbyć się tych niechcianych gości. Czynność ta ma też zalety dla właścicieli. Jeśli jesteś bowiem uczulony na sierść kocią, regularne kąpiele zwierzaka, pozwolą ograniczyć skutki alergii. Dłuższe wodne kąpiele są często wykorzystywane jako element terapii dla zwierząt po urazach – w ten sposób wracają szybciej do sprawności ruchowej.

Jak właściwie kąpać kota?
Na pewno tak, żeby kot się nie denerwował. Wybierz wiec wygodne miejsce i przygotuj wszystkie narzędzia wcześniej. Warto mieć pomocnika, ponieważ koty nie ulegną kąpieli bez oporu. Niech twoje ruchy będą stopniowe i spokojne – nie wrzucaj kota do zimnej wody nagle. Woda powinna być letnia – nie za gorąca, ani za zimna. Stopniowo zmaczaj kota, stosując odpowiednie dla niego preparaty i uważając na to, aby za dużo wody nie dostało się do oczu, noska i uszu.