Dotychczasowy pies a nowy zwierzak

blog_2

Jeśli chcesz poszerzyć swój zwierzyniec i wprowadzić nowego domownika do miejsca, gdzie jest już pies lepiej przemyśleć dobrze swoją decyzję. Oczywiście to Ty jesteś panem domu i wyznaczasz zasady – niestety wiąże się to również z tym, że to Ty odpowiadasz za wychowanie swojego psa i jeśli jest on rozpieszczony musisz najpierw zająć się jego ułożeniem zanim weźmiesz na siebie kolejne zobowiązanie. Pamiętaj, że nasze zwierzęta muszą nas słuchać – wówczas możesz mieć ich tyle ile ci się podoba.

Decyzja o wprowadzeniu kolejnego zwierzaka do domu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Zdarza się, że nasz pies może być zdenerwowany pojawieniem się innego stworzenia, z którym nigdy wcześniej nie miał kontaktu. Lęk, niepewność i agresja to najczęstsze emocje, jakie wówczas odczuwają psy. Na szczęście jeśli pies jest dobrze wychowany i słucha wszystkich naszych poleceń, będzie nam dużo łatwiej oswoić go z tą nową sytuacją.

Pies i pies
Kiedy wiesz, że nasz pies źle się czuje w towarzystwie innych przedstawicieli swojego gatunku, lepiej nie sprawiać mu na siłę kolegi. W sytuacji jednak, gdy nie masz wyjścia i drugi pies musi pojawić się w domu, musisz przede wszystkim zaaranżować proces właściwego poznania się psów i ustalić przy tym reguły, których będziesz konsekwentnie się trzymał. Psy powinny poznać się na neutralnym gruncie tak, aby żaden z nich nie czuł się zbyt pewny siebie i nie zaczął dominować nad drugim. Najlepszym scenariuszem jest stopniowe poznawanie się – najlepiej na kilku spacerach. W przestrzeni domowej powinniśmy początkowo uważnie śledzić wspólne chwile, kiedy zwierzaki będą ustalały relacje między sobą. Jest to bardzo istotne, ponieważ może zdarzyć się tak, że psy zaczną się gryźć a wtedy trzeba stanowczo zareagować, żeby zwierzaki zrozumiały, że są to granice jakich nie wolno przekraczać. Warto również pilnować, aby jeden pies nie zdominował drugiego i nie zabierał jego rzeczy. Poza chwilami spędzanymi wspólnie, warto każdemu psu poświęcić trochę indywidualnego czasu.

Pies i kot
Tutaj sytuacja jest poważniejsza, ponieważ jeśli nasz pies nie znosi kotów i woli na nie polować niż się z nimi bawić, musimy bardzo poważnie przemyśleć naszą decyzję tak, żeby nie narazić niewinnego zwierzęcia na niebezpieczeństwo. W takich warunkach najlepiej zrezygnować z kota albo udać się na poważny trening ze specjalistą, który nauczy naszego psa jak ignorować koty. Jeśli jednak nasz pies nie jest specjalnym myśliwym i nie ma problemu z kotami, zwierzaki można zaprzyjaźnić w odpowiednich warunkach. Wcześniej warto podsunąć psiakowi zapach kota tak, aby mógł się z nim zapoznać – warto więc wziąć ze sobą kocyk z hodowli lub od właściciela, który sprzeda nam kota. Przygotuj również pomieszczenie w domu, do którego pies nie będzie miał wstępu tak, żeby przestraszony kot miał się gdzie schować i uspokoić. Kiedy już zwierzaki, będą wspólnie spędzać czas pamiętaj, aby strofować psa jeśli zbytnio będzie dokuczał kotu i odwrotnie – ważne, aby zwierzaki wiedziały gdzie leży granica, której absolutnie nie mogą przekroczyć!