Jak pielęgnować nagie rasy

blog_2

Zapewne każdy z nas kiedyś gdzieś widział lub słyszał o kotach bez sierści. Okazuje się, że takich nagusków jest więcej i to nie tylko w kocim świecie. Występuje również kilka psich ras, które charakteryzują się właśnie skąpym owłosieniem. Sfinksy, grzywacze chiński oraz psy meksykańskie to nagie rasy, które wymagają specjalnej pielęgnacji.

Wydawałoby się, że skoro zwierzęta te nie mają sierści to ich pielęgnacja powinna być łatwa, no bo co tu pielęgnować, gołą skórę? Otóż sprawa nie jest tak prosta, jakby mogło się wydawać. Brak sierści wiąże się ze sporymi utrudnieniami i tak gołe zwierzaki narażone są na zbyt mocne promieniowanie słoneczne lub na zbyt mocne zimowe przymrozki.

Golenie sierści
Mimo, iż mówi się na te zwierzaki „nagie rasy” to zdarza się przecież, że gdzieniegdzie jakiś włosek wyrośnie. Czynności golenia ras nagich będzie skupiać się na tułowiu i kończynach, gdzie często można zauważyć pozostawioną sierść na skarpetkach psów. Sam zabieg jest prosty, ponieważ lekko zarośniętego golaska najpierw golimy maszynką elektryczną, a następnie delikatnie zwykłą maszynką jednorazową. Ważne jest, aby przed przystąpieniem do golenia nałożyć na skórę zwierzęcia krem do golenia dla wrażliwej skóry. Jeśli chcesz pozostawić część sierści w pewnych miejscach, owiń je materiałem. Może być tak, że twój pupil będzie wyjątkowo niechętny do golenia maszynką - wówczas użyj kremu do depilacji, jednak wybieraj preparaty delikatne, takie, które nie doprowadzą do zmian skórnych.

Kąpiele
Każdy właściciel nagiej rasy oswojony jest z częstymi kąpielami swojego pupila, bowiem przedstawiciele golasków są kąpane średnio co 2 tygodnie lub nawet częściej. Robi się to tak często, ze względu na ochronę skóry przed wszelkimi zarazkami i brudem panującym w powietrzu. Jeśli chodzi o kosmetyki używa się tych samych co do kąpieli psów o długiej sierści, jednak powinny być to jak najdelikatniejsze szampony, bez zbędnej chemii. Są właściciele, którzy pielęgnują swojego naguska za pomocą specjalnych płukanek z dodatkiem wyciągów z zielonej herbaty, mających działanie antyseptyczne. Bez względu jednak na rodzaj kosmetyków, każde obmywanie psiaka powinno być powtórzone dwukrotnie. Następnie należy go wytrzeć i wysuszyć jego skórę i sierść suszarką ustawioną na średni poziom ciepła. Niezmiernie istotne jest to, aby po kąpieli wetrzeć w skórę czworonoga delikatny olejek do ciała, a na pozostawione włosy dobrą odżywkę.

Ochrona przed warunkami atmosferycznymi
Wszyscy właściciele nagich ras powinni zadbać, aby ich pupil był właściwie przygotowany do lata, jak i do mroźnej zimy. Ciekawostką jest to, że skóra takiego naguska może się opalać, a najbardziej są na to narażone psy o jasnej barwie skóry. Wtedy należy używać kremów z filtrem UV, nakładając je kilkanaście minut przed wyjściem na słońce ze swoim podopiecznym. Zimą za to najlepiej ubrać zwierzaka w specjalny kubraczek, ponieważ bez naturalnie dającej ciepło sierści, jest im zwyczajnie przeraźliwie zimno.