Metody wychowawcze dla szczeniaków

blog_2

Zastanawiasz się jak skutecznie wychować idealnego szczeniaka? Cóż, piesek sam się niczego nie nauczy i to od właściciela zależy, czy jego podopieczny będzie grzeczny i posłuszny czy też będzie dawał upust swojej psiej naturze w najmniej odpowiednich momentach… Oto kilka rad, jak skutecznie tresować szczeniaka, aby wyrósł na perfekcyjnego psiaka.

Jeśli chcesz nauczyć swojego szczeniaka posłuszeństwa i nawiązać z nim relacje musisz pamiętać o tym, że pies musi mieć zaufanie do Ciebie jako swojego pana. Bez zaufania nie da się zwierzaka uczyć ani z nim pracować. Stosowanie przemocy fizycznej to zatem najgorsza forma nauki i prowadzić może do wywołania agresji lękowej w przerażonym psie. Złota zasada to więc cierpliwość i wyrozumiałość. Najlepiej spokojnie pokazywać maluchowi jakie zachowania nagradzamy i chwalimy a jakich nie pochwalamy.

Jak zachować czystość?
Małe pieski – między 8 a 12 tygodniem życia – nie są w stanie zasygnalizować, że potrzebują wyjść za potrzebą. W tej sytuacji musisz uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość – tak jak małe dzieci, tak i szczeniaki nie w pełni kontrolują proces wydalania przez pierwsze miesiące swojego życia. Miej więc na uwadze to, że szczeniak będzie chciał się załatwić zaraz po przebudzeniu, po posiłku, po zabawie i przed pójściem spać. W tych właśnie momentach należy zanieść go lub ją w miejsce, gdzie chcemy by się załatwiali – może być to podwórko lub specjalnie przygotowana mata. Ważne jest, aby wybrać jedną metodę, ponieważ uczenie psa załatwiania się w dwóch różnych miejscach może go zdezorientować. Pamiętaj, aby w tej początkowej fazie nagradzać zwierzaka za każde załatwienie się w przeznaczonym do tego miejscu. Gdy piesek zacznie załatwiać się gdzie indzie nie stosuj przemocy! Najlepiej klasnąć w dłonie i przenieść spokojnie szczeniaka we właściwy punkt.

Komendy
Szczeniaki najszybciej uczą się przez zabawę, dlatego jest to najlepszy okres na naukę wykonywania komend. Pierwsza komenda jakiej najlepiej nauczyć swojego podopiecznego to „zostaw”, która przyda nam się w przyszłości wiele razy. Pozwoli ona oduczyć psa gryzienia określonych rzeczy w domu, jedzenia rozmaitych pozostałości na spacerze czy szarpania innych osób. Najskuteczniej uczyć komendy tak, że po jej wypowiedzeniu zabierzemy psu rzecz, którą próbuje gryźć czy zjeść. Kolejnymi podstawowymi komendami są „siad” i „leżeć”, które mogą przydać się przy nauce właściwego zachowania przy podawaniu jedzenia. Wówczas najlepiej uczyć tak, że przed podaniem miseczki z jedzeniem rozkażemy wykonanie komendy, po czym podajemy posiłek jako nagrodę za jej wykonanie. Warto również nauczyć psa reagować na „stój”, co przydaje się w sytuacjach, gdy zwierzę zrywa nam się ze smyczy. Najłatwiej uczyć tego rozkazu poprzez prowadzenie psa na smyczy i zatrzymywanie się z nim na komendę „stój”.

Spacerowanie na smyczy
Z psem możemy wychodzić na spacer w momencie, gdy uzyska on odporność i wszystkie potrzebne szczepienia. Naukę najlepiej rozpocząć od razu na pierwszym spacerze, używając do tego krótkiej smyczy przez kilkanaście minut - reszta spaceru niech będzie zabawą. Pies powinien iść przy nodze właściciela. Podczas nauki dobrze raz na jakiś czas nagradzać szczeniaka za właściwą postawę. Równie istotne jest dopasowanie właściwej obroży/szelek i smyczy oraz ewentualnie kagańca.