Pies i aktywność

blog_2

Ten, kto próbował wytłumaczyć swojemu psu, że nie powinien tyle skakać i biegać wie, jak daremne były to wysiłki. W sytuacji, gdy my sami nie zapewnimy zwierzakowi pola do działań, sam da upust rozsadzającej go energii. Warto przy tym wiedzieć, jakiego rodzaju aktywność jest dla psów dobra, a jaka może skończyć się kontuzją a nawet chorobą.

Psy to zwierzęta lubiące ruch w mniejszych bądź większych dawkach, dlatego jeśli decydujesz się na wzięcie pod swoją opiekę czworonoga, musisz liczyć się z tym, że należy zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu. Nie można jednak przy tym szarżować i przemęczać psiaka, tym bardziej, że nie wszystkie rasy lubią bardzo intensywny wysiłek.

Aktywny szczeniak
Okres szczenięctwa to specyficzny czas. Psiaki wówczas nie do końca wiedzą co dla nich dobre i nie czują wyraźnie swoich limitów, a trzeba przyznać, ze każdy szczeniak to gejzer energii. Dobrze mieć ten gejzer pod kontrolą, ponieważ szczenię – przesadzając z aktywnością – może zrobić sobie krzywdę. Na tym etapie organizm psa jest w fazie wzrostu, a układy mięśniowy i kostny dopiero zaczynają się kształtować. Wszelkiego rodzaju nadwyrężenia mogą źle odbić się na kondycji psa w jego późniejszych latach. Pamiętaj więc, aby stopniować każdy ruch malucha i nie dopuszczać do przesadnej aktywności. Szczególnie wyjątkowego nadzoru wymagają szczeniaki ras dużych i olbrzymich, ponieważ ich faza wzrostu trwa dłużej. Tutaj przez cały pierwszy rok życia aktywność powinna być ściśle monitorowana i stopniowana.

Bieganie z psem? Niekoniecznie
Większości z nas wydaje się, że najłatwiejszą i najfajniejszą formą ćwiczeń dla psa będzie wspólne bieganie lub jazda na rowerze w towarzystwie czworonoga. Okazuje się jednak, że nie wszystkim psom zaleca się tego rodzaju wysiłek. Np. rasy o czaszce brachycefalicznej (tj. spłaszczonej kufie) wyjątkowo szybko się męczą i mają problemy z oddychaniem, zatem i wentylacją. Dłuższe dystanse nie będą tu wskazane, ponieważ mogą szybko skończyć się przegrzaniem organizmu zwierzaka. Podobnie długiego biegania nie zaleca się w towarzystwie szczeniaków i starszych psów, ponieważ młode muszą uważać na wszelkie kontuzje a starsze nie mają zwyczajnie już tyle siły. Z resztą psów możemy biegać, jednak należy je odpowiednio przygotować do pokonywania dłuższych dystansów. Zacznij od krótszych odległości, które będziesz stopniowo zwiększać poprawiać wytrzymałość i kondycję zarówno swoją, jak i psa.

Aktywność psychiczna
Poza aktywnością fizyczną, należy również zadbać o aktywność psychiczną psa. Świetnie sprawdza się tu nauka wszelkiego rodzaju komend, poleceń oraz sztuczek. W ten sposób będziesz rozwijał zdolność kojarzenia psa, przez co będzie bardziej skory do współpracy z człowiekiem. Możesz również zaopatrzyć się w intelektualne zabawki dla czworonogów, które zapewniają psom kreatywną zabawę na wiele godzin. Na koniec warto zaznaczyć, że na stan psychiczny psa wpływa to, jak jest on wychowany – nauka posłuszeństwa sprawi, że będziesz świetnie rozumiał się ze swoim zwierzakiem a on będzie radził sobie w każdej sytuacji.