Adopcja szczeniaka – gdzie się zgłosić?

blog_2

Większość z nas marzy o obecności pieska w domu. Pamiętajmy jednak, że posiadanie pupila jest wymagającą i odpowiedzialną misją. Kiedy więc po głębszym zastanowieniu, wciąż jesteś przekonany o tym, że chcesz adoptować zwierzaka, możesz śmiało rozejrzeć się za placówką, z której zabierzesz do domu swojego nowego przyjaciela.

Pamiętaj, że młode psy potrzebują dużo uwagi i czasu, w którym pomożemy in przystosować się do nowych warunków. Kiedy już jednak będziesz pewny, że podołasz takiej odpowiedzialności jaką jest opieka nad szczeniakiem, możesz rozejrzeć się za miejscem, w którym wybierzesz swojego zwierzaka. Opcji jest kilka – oto krótka charakterystyka.

Zwierzaki z fundacji
W sytuacji, gdy zastanawiamy się nad przygarnięciem pieska z fundacji prozwierzęcej, musimy być przygotowani na szczegółowy wywiad środowiskowy, który ma na celu wyłącznie dobro zwierzaka. Chodzi o to, aby móc wykluczyć adopcję przez osoby do tego niepowołane. Fundacje takie poświęcają wiele uwagi, czasu, energii i pieniędzy na to, aby wyleczyć i odratować danego psa, dlatego zależy im na oddaniu swoich podopiecznych w jak najlepsze ręce. O co więc będziemy pytani? O warunki mieszkaniowe, o ilość czasu jaką możemy poświęcić dziennie zwierzakowi, o wiek członków rodziny oraz o nasze dotychczasowe doświadczenie w opiece nad psami. Jeśli weryfikacja przejdzie pomyślnie i pies zostanie nam przydzielony, będziemy musieli podpisać umowę adopcyjną, w której umieszczony jest zapis, że jeśli z jakiejś przyczyny nie będziemy mogli dłużej posiadać psa, należy go zwrócić do fundacji oraz, że może on zostać nam odebrany, kiedy okaże się, że jest zaniedbany.

Piesek z hodowli
Jeśli zależy ci na posiadaniu rasowego psa, najlepiej udać się do profesjonalnej hodowli. W sytuacji, gdy zależy ci na hodowli określonej rasy, udaj się do Związku Kynologicznego, gdzie możesz dostać kompletną listę hodowli interesujących cię psiaków. W tym wypadku najlepiej sprawdzić doświadczenie hodowcy, sukcesy psów pochodzących z danej placówki oraz warunki w niej panujące. Najlepiej wówczas osobiście odwiedzić hodowlę, żeby ocenić czy warunki w niej są komfortowe dla zwierzaków, jakie testy i badania zrobiono.

Zwierzak ze schroniska
Jeśli nie zależy Ci na szczeniaczku ani rasowym psie wybiegowym warto udać się do schroniska. Zabierając stąd swojego nowego przyjaciela dajesz mu szanse na dom i normalne życie a nawet zwyczajne przeżycie, ponieważ wiele psiaków czeka tutaj latami na adopcję. Musisz jednak pamiętać o tym, że nie każda instytucja dba wzorowe o swych podopiecznych i okazać się może, że zwierzak, którego chcesz zabrać będzie bardzo słaby. W takiej sytuacji należy swojego nowego pupila zabrać niezwłocznie do weterynarza na badania, które ocenią w jakim jest stanie i na jakie ewentualne schorzenia cierpi. Zazwyczaj nie jest to nic poważnego – pchły, infekcja uszu – ale lepiej trzymać rękę na pulsie.