Kąpanie szczeniaka – tak czy nie?

blog_2

Wątek związany z dylematem – kąpać czy nie kąpać szczeniąt? – od wielu lat budzi wiele kontrowersji. Co właściciel, to inna opinia – niektórzy utrzymują, że szczeniaków nie powinno się kąpać przed ukończeniem co najmniej 3-4 miesiąca życia, z kolei inni wskazują, że to nieprawda i można malucha poddać temu zabiegowi bez żadnych przeciwskazań. Jak to zwykle bywa prawda leży gdzieś po środku.

Jeśli właśnie zostałeś szczęśliwym właścicielem małego psiaka pewnie zastanawiasz się czy możesz go wykąpać? Najważniejsze, żeby podejść do sprawy rozważnie i zdroworozsądkowo, wówczas żadnemu zwierzęciu nie stanie się krzywda. Może przecież zdarzyć się tak, że nasz ciekawski i aktywny szczeniak wyjątkowo mocno się zabrudzi, lub że zażyje kąpieli w czymś nieprzyjemnie pachnącym i śmierdzącym – możemy go wtedy wykąpać. Ważne jest jednak, aby pamiętać o paru istotnych rzeczach.

Specjalne kosmetyki
Najważniejsze to zakupienie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji maluchów, jak np. specjalny szampon dla szczeniąt. Takie szampony są wyjątkowo delikatne, pozbawione większości składników chemicznych, które mogłyby podrażniać delikatną skórę naszego nowego pupila. Firmowe i profesjonalne szampony sprawdzonych marek kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, ale będą to dobrze wydane pieniądze – oto nie musisz się martwić. Pamiętaj, że szampony takie są najczęściej skoncentrowane, tak więc wystarczy tylko kilka kropel - mała buteleczka posłuży ci długo.

Co robić podczas kąpieli?
Jeśli już twój szczeniak zażywa kąpieli pamiętaj, aby zwrócić szczególną uwagę na jego oczy, nosek i uszy. Nieważne jak delikatny jest szampon, staraj się, żeby nie trafił on do tych delikatnych części ciała malucha. Uszy można wygodnie zabezpieczyć wacikiem. Równie ważne jest to, aby do kąpieli użyć ciepłej, ale nie gorącej wody, która może poparzyć psa. Woda nie powinna też być zimna. Kiedy już skończysz myć szczeniaka, należy dokładnie go spłukać zwracając baczną uwagę na to, żeby nie zostały na nim pozostałości szamponu. Pamiętaj, żeby po wszystkim psa dokładnie wysuszyć – jest to absolutnie konieczne. Nie wolno użyć do tego suszarki do włosów – wystarczy miękki i delikatny ręcznik, który wchłonie skutecznie wodę z sierści malucha. Unikaj mocnego tarcia i wycierania ręcznika o skórę psa, ponieważ może spowodować to niepotrzebne podrażnienia.