Jak pielęgnować starszego kota?

blog_2

Jak każde starsze stworzenie, również i dojrzałe koty potrzebują od swoich właścicieli odrobinę większej uwagi oraz wzmożonej opieki nad ich stanem zdrowia. Jeśli twój kat posunął się w latach warto pamiętać na co szczególnie zwracać uwagę. Oto kilka rad, które pozwolą ci czuwać podczas procesu starzenia się twojego kota tak, żebyś wiedział co może wpłynąć na poprawę jego zdrowia.

Proces starzenie się czworonogów przebiega zazwyczaj łagodnie i mało inwazyjnie. Badacze wskazują, że koty już po 7-8 latach wchodzą w dojrzały wiek seniora. Jest to etap, kiedy w ich organizmie zachodzą nieodwracalne zmiany. Jeśli jednak o swojego kociaka dbałeś dobrze i równie dobrze go karmiłeś możesz spodziewać się, że dożyje on nawet 20 lat, a przy tym wciąż będzie czuł się świetnie. Wszystko więc zależy od tego jak się zaopiekujesz swoim zwierzakiem.

Jak proces starzenia się przebiega u kotów?
Faza starzenia się u kota wygląda dość charakterystycznie. Pierwsze co zauważysz to spadek jego aktywności fizycznej i częstsze niż zazwyczaj drzemki – tak więc musisz się pogodzić z tym, że twój pupil nie będzie już tak energiczny i ciekawski jak wcześniej. Warto też zaznaczyć, że z upływem lat sierść kota staje się coraz bardziej matowa i siwa. Kolejną widoczną oznaką starzenia się są wahania w wadze – twój kot może szybko stracić kilka kilogramów lub odwrotnie, przytyć. Ponadto nasz zwierzak będzie coraz bardziej apatyczny i niechętny do zabaw. Niestety mogą pojawić się choroby, jak np. nadczynność trzustki, zwyrodnienie mięśni, dolegliwości jamy ustnej lub niewydolność serca. Równocześnie z apatią zmysły naszego kota ulegają przytępieniu.

Dieta i właściwa pielęgnacja
Jeśli chcesz utrzymać kociaka w dobrym zdrowiu, należy dbać o jego właściwą dietę. Kiedy nasz kot osiąga wiek senioralny należy ograniczyć ilość spożywanego przez niego białka i zadbać, aby jadł jak najwięcej produktów bogatych w witaminy C i E, selen i bet-karoteny, ponieważ spowalniają procesy starzenia się. Dla kota seniora lepiej jeśli będzie zajadał się produktami lekko strawnymi. Białko, o którym była mowa powoduje odkładanie się tłuszczu w organizmie kota, dlatego lepiej go unikać, szczególnie jeśli nasz kot nie jest zbyt aktywny. Podeszły wiek zwierzaka grozi łatwą otyłością, jednak zdarza się, że koty nagle tracą masę ciała. W tej sytuacji trzeba zmienić dietę z lekkostrawnej na bardziej kaloryczną. Równie ważne jest, aby jedzenie było miękkie, ponieważ ząbki sierściucha nie są już tak mocne. Poza dietą warto dbać o sierść kota, czesząc go często oraz o uzębienie, czyszcząc jego jamę ustną. Raz na jakiś czas udaj się ze zwierzakiem do weterynarza, który przeprowadzi badania okresowe.