Jak właściwie czesać kota?

blog_2

Jeśli chcesz, żeby twój kot nieustannie świetnie się prezentował i chwalił się miłą oraz puszystą sierścią, powinieneś sam o to zadbać. Jedną z najlepszych metod na utrzymanie kociej sierści w nienagannym stanie jest jej regularne czesanie.

Zabieg czesania to jedna z podstawowych czynności w pielęgnacji naszego kota. Okazuje się jednak, że można robić to źle. Jeśli chcesz dowiedzieć się czym i jak czesać kota, zapraszamy do lektury naszego poradnika. Pamiętaj również, że czesanie to także świetna okazja na nawiązania lepszych relacji między tobą a twoim kociakiem.

Dlaczego koty trzeba czesać?
Każdy z nas wie, że koty to wyjątkowe czyściochy i lubią dbać same o siebie, zarówno o wygląd, jak i higienę osobistą. Mimo tej wspaniałej cechy zwierzaki te nie są tak zupełnie samowystarczalne, jakby mogło się wydawać. Jako właściciele powinniśmy czesać ich sierść, aby uniknąć zlizywania przez nich martwej sierści, która może doprowadzi do wymiotów lub poważnych problemów z jelitami. Co więcej, czesanie kota pomaga także w pozbyciu się większości kołtunów oraz skutecznie zapobiega przed nadmiernym linieniem kota. W ten sposób zadbasz również o czystość swojego domu.

Jak właściwie dbać o kota?
Dobranie odpowiedniego sprzętu do czesania zależy od sierści, jaką posiada nasz kot. Jeśli jest on krótkowłosy, powinniśmy czesać go średnio raz na tydzień, przy użyciu tzw. pudlówki. Jeśli jednak twój kot pochodzi z rasy długowłosej można mu wygładzić nią sierść, ponieważ pudlówka służy głównie do napuszania i wygładzania sierści kotów. Jeszcze innym wyjściem dla wszystkich kotów krótkowłosych będzie miękka szczotka, wykonana z włosia. Wspomniane już koty długowłose, będą wymagać trochę dokładniejszego i częstszego czesania. Tutaj nie obejdzie się be szczotki, wykonanej z naturalnego włosia, która podnosi sierść, czyniąc ją bardzo puszystą. Właściciele kotów o długiej sierści mogą zaopatrzyć się również w grzebienie metalowe z rzadkim oraz gęstym rozstawem zębów. Rzadsze rozstawienie pomaga usunąć wszelkie kołtuny z sierści kota, natomiast gęsty rozstaw grzebienia ładnie radzi sobie z wyczesywaniem długiej sierści kociaka. Podczas nabywania szczotek dla kotów warto zdecydować się na te z drewnianymi lub metalowymi uchwytami. Lepiej zrezygnuj z zakupu plastikowych szczotek, ponieważ powodują elektryzowanie sierści tak, że cały twój trud w ładne wyczesanie kota pójdzie na marne. Poza szczotkami w sklepach znajdziesz również gumowe szczotki służące do czesania lub specjalistyczne strzyżarki, usuwające martwy podszerstek.