Obcinanie kocich pazurów

blog_2

W sytuacji, kiedy decydujesz się na przygarnięcie zwierzaka, musisz o niego należycie dbać. Koty wymagają wyjątkowej uwagi a obcinanie ich pazurków jest jedną z tych czynności, o jakiej nie należy zapominać. Dbając regularnie o odpowiednią długość pazurów, oszczędzisz kociakowi wiele kłopotów. Pomyśl również o tym ilu zadrapań unikniesz ty i twoje rzeczy.

Dobrze, jeśli do zabiegu obcinania pazurków będziesz przygotowywał swoje kota już od najmłodszych lat. Niestety duże koty ciężko jest czegokolwiek nauczyć, a już na pewno oswoić z nożyczkami. Zabieg najlepiej wykonywać zawsze wtedy, kiedy widzimy, że kociak drapie meble i inne rzeczy oraz kiedy lekko rani nas, kiedy się z nim bawimy. Dla każdego właściciela powinien to być znak, że pazurki kociaka są już za długie.

Jakich narzędzi użyć?
Chcąc wykonać zabieg obcięcia pazurków będziemy potrzebować specjalnych nożyczek lub cążek, tj. gilotynki. Po wymienione przyrządy możesz udać się do najbliższego sklepu zoologicznego, gdzie dostaniesz je bez problemu. Najłatwiejsza w obsłudze jest gilotynka – musisz tylko wsunąć pazurek kociaka do danego miejsca i bez żadnego ryzyka ciachnąć jego naddatek. Używając tego narzędzia możesz być pewny, że nie sprawisz kociakowi bólu. Dodatkowo jest to świetny wybór dla tych, których podopieczny nie lubi tego rodzaju zabiegów i wyrywa się przy byle okazji. Pamiętaj, aby nie używać ludzkich obcinaczek lub nożyczek, ponieważ kocie pazury są dużo twardsze niż ludzkie paznokcie i używanie takich narzędzi może sprawić ogromny ból zwierzęciu.

W jaki sposób obcinać pazurki?
Do wykonania zabiegu wybierz dobrze oświetlone miejsce, takie, w którym będzie można dokładnie obejrzeć pazurki. Musisz pamiętać, że we wnętrzu pazura znajduje się twórcza miazga (tkanka), która jest bardzo mocno ukrwiona i unerwiona. Z łatwością ją zauważysz, ponieważ jest wyraźnie ciemniejsza lub nawet różowawa. Należy za wszelką cenę unikać naruszenia miazgi twórczej, ponieważ możemy sprawić wyjątkowy ból kociakowi, łączący się z obfitym krwawieniem. Mając to na uwadze, zaczynaj zabieg od uspokojenia kotka i posadzenia go na swoich kolanach, tyłem do siebie. Delikatnie naciśnij jego łapki, wówczas wysunie pazurki. Pamiętaj, aby obcinać tylko końcówki, ponieważ podczas swoich zabaw i wspinaczek kot potrzebuje pazurków. Przycinaj pazurki ukośnie, w stronę końca. W sytuacji, gdy zabieg przerasta twoje możliwości, zawsze możesz udać się do weterynarza, który szybko i sprawnie poradzi sobie z sytuacją.