Jak właściwie czesać psa?

blog_2

Jedną z podstawowych zasad właściwej pielęgnacji naszego psa jest jego regularne czesanie. W ten sposób nasz czworonóg będzie świetnie się prezentował i przede wszystkim dobrze czuł. Brzmi miło i przyjemnie, jednak większość z nas wie, że nie wszystkie psy przepadają za tego rodzaju zabiegami kosmetycznymi. Na szczęście prawidłowo wykonany zabieg czesania sprawi, że będzie to przyjemność zarówno dla ciebie, jak i twojego psa.

Szarpanie się, gryzienie i uciekanie przed szczotką to częsta reakcja psów na widok nożyczek lub szczotki właśnie. Większość z nas rezygnuje więc szybko z czesania pupila, bo po co się męczyć? Okazuje się jednak, że jest to dość istotny zabieg pielęgnacyjny i dlatego lepiej go wykonywać. Oto kilka rad jak zrobić to poprawnie.

Dlaczego trzeba czesać psa?
Istnieje abc pielęgnacji psów i do absolutnej podstawy należą oczywiście kąpiele, które pozwolą utrzymać nam pupila w czystości. Równie jednak ważne jest regularne czesanie, ponieważ pozwala na utrzymanie sierści psiaka we właściwej kondycji. Wykonując ten łatwy zabieg pozbędziesz się szybko nieprzyjemnych kołtunów, zbędnych kłębków sierści, rzepów oraz małych gałązek, które uwielbiają przyczepiać się do sierści naszego zwierzaka. Kolejnym ważnym argumentem przemawiającym za czesaniem psa jest jego linienie. Psy często gubią sierść w całym domu, a właśnie regularne czesanie pozwoli na zachowanie higieny i porządku w naszym mieszkaniu.

Jak właściwie czesać pupila?
Po pierwsze: czesząc psa nie powinniśmy używać naszych osobistych przyrządów do czesania i modelowania włosów, ponieważ nie jest to higieniczne oraz może okazać się wielce nieprzyjemne dla psa. Jeśli chcesz właściwie wykonać zabieg czesania psa będziesz potrzebować specjalnych przyrządów, różniących się w zależności od tego, do jakiego typu sierści będą wykorzystywane. Najpopularniejsze są specjalne szczotki i grzebienie z szeroko rozstawionymi ząbkami. Pamiętaj o tym, że psy krótkowłose będziemy czesać szczotką miękką i włosianą, a długowłose i brodate lepiej pielęgnować rzadszym grzebieniem, dopiero na końcu używając szczotki. Proces czesania psa powinien przebiegać według wypracowanego schematu – psa wpierw bardzo delikatnie i ostrożnie czeszemy od głowy i szyi – ważne jest, aby być ostrożnym i nie sprawić psu bólu. Tutaj może przydać się specjalny preparat, ułatwiający proces rozczesywania. Potem, stopniowo przejdź do czesania następnych partii od tułowia aż po ogon. Zwracaj uwagę na łapy – szczególnie jeśli nasz pies ma je obficie owłosione – oraz na kołtuny, które często robią się właśnie na kończynach. Istotne jest, aby zabieg wykonywać dokładnie i precyzyjnie i aby czesać psa tuż przy samej skórze - wówczas nie zostawisz kołtunów i innych pozostałości.