Przygotowujemy psa do zimy

blog_2

Zima to pora roku odbierana ambiwalentnie zarówno przez ludzi jak i psy. Część naszych czworonogów nie boi się zimna i wprost uwielbia tarzać się w śniegu oraz kopać w nim przy dużym mrozie. Z kolei druga część będzie wolała wylegiwać się pod ciepłym kocykiem i nie wytykać nosa na mroźne zewnątrz.

Warto jednak pamiętać, że nawet kiedy nasz pies kocha mrozy i śnieg to i tak warto go odpowiednio przygotować tak, aby nie chorował zimą i mógł cieszyć się swoją ulubioną porą. Wszystko zależy od tego czy nasz pies to pies podwórkowy czy domowy lub mały czy duży. W naszym artykule znajdziesz garść przydatnych informacji pomagających przygotować swojego czworonoga na zimową porę.

Pies podwórkowy
Często wydaje się nam, że psy podwórkowe są odporne na każdą zmianę pogody. Po części jest to prawda, jednak zawsze lepiej zadbać o swojego psa i odrobinę polepszyć mu warunki na mrozy. Dobrym pomysłem jest podawanie mu gotowanego jedzenia, lekko ciepłego – pamiętaj jednak, że nie może być gorące, ponieważ jest to bardzo niezdrowe dla zwierzaków. Warto dodać do jedzenia odrobinę tłuszczu jak olej, smalec czy oliwa. W ten sposób pies skumuluje większe pokłady tłuszczu, które sprawią, że nie będzie marznął zimą. Pomyśl też o tym, aby zwiększyć kaloryczność posiłków, podając specjalną karmę. Budę możesz trochę zabezpieczyć poprzez dodanie słomy, która ogrzeje wnętrze i będzie chronić je przed nadmierną wilgocią. W największe mrozy zabierz psa do domu, zwłaszcza na noc.

Ciepłe ubranka
Wiele osób uważa ubranka zimowe za ekstrawagancję a okazuje się, że są one bardzo użyteczne dla tych czworonogów, które wprost nienawidzą śniegu. Należy jednak pamiętać, że ubranka powinny spełniać parę wymogów takich jak wytrzymałość, praktyczność, wygoda. Dla wybitnych zmarzluchów najlepsze będą derki i ubranka do założenia na łapki – wodoodporne i ocieplane – które pozwolą na spacery w śniegu.

Niebezpieczna sól
Zimową porą nasze ulice posypywane są solą, co spełnia funkcję antypoślizgową, jednak może być bardzo niebezpieczne dla naszych zwierząt. W przypadku psów może dojść do choroby, ponieważ sól jest w stanie uszkodzić opuszki łap, co prowadzi do powstawania ranek, które źle się goją. Na rynku istnieją odpowiednie środki, które zabezpieczają łapki – należy je stosować tuż przed spacerem, podobnie skuteczna jest zwykła wazelina. Warto też unikać tych ulic, które są obficie obsypane solą a po spacerze umyć dokładnie łapki pod wodą.

Aktywność i rozsądna temperatura
Jeśli chcesz, aby twój pies przeżył zimę nie marznąć, warto zastosować kilka prostych trików. Nie grzej zbyt mocno w mieszkaniu – co jest niedobre zarówno dla psa jaki i Ciebie – ponieważ przy wyjściu na mróz, duże skoki temperatury mogą łatwo doprowadzić do choroby. Od pierwszych chłodnych dni ruszaj się z psem na aktywne i regularne spacery, ponieważ ruch rozgrzewa i uodparnia. Warto również pilnować, aby twój podopieczny nie jadł śniegu, ponieważ może doprowadzić to do choroby gardła.