Pies wegetarianin

blog_2

Okazuje się, że moda na wegetarianizm przeszła również na psy. Coraz częściej właściciele psów zaczynają stosować różnego rodzaju diety dla swoich czworonogów, nawet te wegańskie. Z tej racji, że przyjęło się, że pies jest mięsożercą często tak drastyczne zmiany w jego odżywianiu budzą wiele kontrowersji, jednak czy na pewno są one uzasadnione?

Dieta wegetariańska – nawet dla czworonogów – może się okazać dobra, o ile jest wprowadzana rozsądnie. Pamiętaj, że zawsze, kiedy drastycznie zmieniamy dietę psa należy najpierw przemyśleć wszystkie ewentualne korzyści jak i straty. W podjęciu decyzji może pomóc psi dietetyk, który wyposażony jest w specjalistyczną wiedzę o żywieniu zwierząt i będzie mógł doradzić czy twój pies może przejść na wegetariańską karmę.

Dlaczego pies ma przejść na wegetarianizm?
Prawdą jest, że w tego rodzaju wypadkach decydują z reguły względu ideowe właścicieli psów. To zazwyczaj oni sami są wegetarianami lub weganami i ze względu na swój światopogląd nie chcą karmić swych podopiecznych mięsem innego zwierzaka. Często jednak zdarza się, że po dietę wegetariańską sięgają ci właściciele, którzy chcą ograniczyć spożywanie bardzo chemicznych i przetworzonych produktów w jadłospisie swojego psa.

Czy pies może być wegetarianinem?
Badania wskazują, że psy należą do grupy zwierząt wszystkożernych i mają lepiej przystosowany układ pokarmowy niż np. koty, które są zdecydowanie mięsożerne. Organizmy psiaków są tak skonstruowane, że mają dłuższe układy pokarmowe, co z kolei pozwala na dłuższe trawienie, typowe dla produktów roślinnych. Psy mają nawet lepiej przystosowane uzębienie do spożywania pokarmów roślinnych.

Dieta wegetariańska dla psa
Warto mieć na uwadze fakt, że z dietą wegetariańską mogą wiązać pewne zagrożenia. Należy pamiętać, że białka roślinne mają inną charakterystykę niż zwierzęce, zwiększające dawkę energii. Jeśli więc twój piej jest wyjątkowo aktywny fizycznie nie powinien przechodzić na wegetarianizm. Inne psy na tej diecie powinny mieć dobrze skomponowany jadłospis, który będzie zawierał rozmaite węglowodany, kwasy tłuszczowe i aminokwasy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu naszego psiaka – należy więc dostarczać je w odpowiednich ilościach ze źródeł zastępczych. Specjaliści podkreślają, że o ile dieta wegetariańska mądrze prowadzona może być dobra dla psa, to wegańska już nie. W każdym wypadku należy monitorować to, jak twój zwierzak reaguje na dietę czy się dobrze po niej czuje czy cierpi. Jeśli pies będzie zauważalnie czuł się gorzej, należy przerwać dietę.